Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ztráta schopnosti letu

♦ Vývoj a vymřelé druhy

Tučňáci jsou ptáci, kteří v průběhu jejich vývoje jaksi zapomněli létat, nejsou však jediní. O tuto možnosti přišel také emu, nandu, dobře známý pštros, kiwi, weka a dokonce i kormoráni z Galapág nejsou schopny přílišného letu. 

Létající ptáci mají extrémně lehké kosti, trubkovité a duté, které snižují jejich hmotnost, což je nezbytné pro létání (pro zajímavost: maximální hmotností limit pro možnost vzletu je 15 kg). Kromě toho, mají létající ptáci důmyslný systém vzduchových vaků, které snižují specifickou hmotnost těla a umožňují změnu jeho těžiště, což je důležité pro létání a stabilizaci. Zmenšují také mezisvalové tření.

Ačkoli má létání své výhody v hledání potravy a útěku před predátory, i jeho ztráta má své výhody, jak uvidíte. 

Tučňák na hladiněPorovnáme-li kostru, tak kosti tučňáků nejsou naplněné vzduchem a tím tak extrémně lehké, ale naopak těžké a vyplněné dření. Kromě toho mají jinak uzpůsobený systém vzduchových vaků, takže se mohou vykrmit potravou až do 1/3 hmotnosti. To je pro tučňáky nezbytné, pokud vezmete v úvahu, že několik druhů tučňáků dlouze hladový a potřebují rezervy. Tělo tučňáků se tak tíhou pohybuje pod vodou, nikoliv nad vodou jako třeba u labutí. Pouze hlava a nepatrná zadní část vyčnívá nad hladinu. Labuť se kvůli jejímu přizpůsobení  potopit jednoduše nemůže.

Labuť

Létající ptáci potřebují k vzletu a přistávání rovnováhu a silnou podpěru v nohách, proto jsou jejich křídla a ocas ve vodorovné poloze a nohy kolmo k zemi. Nohy jsou zároveň umístěné na samotném těžišti (v středu) těla, čímž jsou také vhodná k pádlování ve vodě.
Tučňáci mají nohy posunuté dozadu. Nohy a ocas jim slouží pouze jako kormidlo. Často tak končí při pádu z výběžků (u tučňáků žijících na skalách) nebo výskoku z vody nejdříve na břiše a až poté se postaví na nohy. K pohonu vpřed jim slouží křídla, která se ve vodě promění na veslovité ploutve. Jsou rovněž lehce opeřená pro snazší pádlování v husté vodě. O tučňácích se doslova říká, že ve vodě létají.

Obrovskou výhodou tučňáků je pak možnost hlubokých ponorů (až přes půl kilometru), kdy se o potravu s jinými ptáky nemusí dělit.

——————————————————————————————————————

Fosílie (vymřelé druhy) « Ztráta schopnosti letu |