Jdi na obsah Jdi na menu
 


Studie na ostrově Ross, Dr. Hunter a Dr. Lloyd Davis (1998)

Pětiletá studie na ostrově Ross roku 1998, pod vedením Dr. Huntera a Dr. Lloyda Davise, odkryla úkaz v chování, velmi podobný prostituci.

Samice tučňáků kroužkových proklouzávaly mezi nezadanými samci a po páření si z jejich hnízda odnášely kamínek, kterým vylepšily své hnízdo. Někdy to byl pouze rituální trik, kdy k páření nakonec nedošlo ale kamínek si bez odporu odnesly. To je odborníky vysvětlováno jako mylné gesto samce, jelikož samice vykonala pouze čistou krádež kamínku, jaká je u tučňáků kroužkových zvykem. 

Z vědeckého hlediska není jednoduché zjistit odůvodnění a můžeme pouze spekulovat. Výhoda v získávání kamínků bez boje, je možným strůjcem takového sklonu v chování. Není ale vůbec jisté, zda tak samice konají jen proto, aby získali materiál na své hnízdo bez použití agrese. Další teorie mluví o tom, že si tak samice zajišťují potencionální partnery v případě, že by jim jejich stávající uhynuli.  

Jsou to však poměrně ojedinělé případy, které nespadají pod obecné sexuální chování jako takové. Jistí odborníci dávají za příčinu takovému chování klimatické změny.