Jdi na obsah Jdi na menu
 


 TUČŇÁK BRÝLOVÝ

 Obrazek

Více fotografií

Latinský název: Spheniscus demersus

Objevení: prvně popsal obecně jako druh švédský přírodovědec Carl Linné roku 1758. Byl to vůbec první tučňák, s kterým se Evropané seznámili, a to již v roce 1498.

Světová populace: klesá | přibližně 50 000 až 90 000 dospělých jedinců (r. 2010 +)

Délka života: tučňáci brýloví se dožívají 10 až 30 let, ale vyššího věku se dožijí převážné v zajetí. V přírodě zřídkakdy dosáhnou i pouhých 10 let.

Průměrná výška: až 70 cm, průměrně však pod 60 cm

Průměrná váha: 2 - 4,5 kg

Hnízdění: Tito tučňáci nevyvádí mladé na sněhu a ledu, ale na písčitých nebo kamenitých plážích v tropických podmínkách. Oblíbenými místy pro hnízdění jsou odlehlé ostrůvky nebo nepřístupné zátoky obklopeny velkými balvany. 

Hnízdící kolonie si zakládá na 24 ostrůvcích u pobřeží Jižní Afriky a na třech pevninských místech, u Hollamsbird Island v Namíbii a u Bird Island a Algoa Bay v Jihoafrické republice. Rozsah výskytu obrazně obepíná prakticky celou pobřežní část jižní Afriky s někdy nepatrnou nebo rozestřenou populací. Čím blíže k jihu, tím zpravidla větší kolonie.

Turisticky známá kolonie se nachází na březích Lambert's Bay, což je oblast ležící přibližně 250 km severně od Kapského města, ale nejsevernější kolonie v této oblasti v nedávné době úplně vymizela. Další je jižním směrem zhruba 50 km od Kapského město na plážích „balvanů“ - Boulders Beach (2 km od městečka Simon’s Town). Na plážích Boulders je možné setkat se s tučňáky takřka tváří v tvář, protože zde neexistuje žádná dělící zóna. Dokonce se v jejich blízkosti lze i koupat. Další kolonie hnízdí třeba na březích Stony Point nebo Betty's Bay.

Při případné migraci z důvodů nevyhovujících podmínek se mohou zatoulat až do oblasti Konga či Gabonu, je to ale víceméně výjimečné.

Habitat: Preferovaná chovná místa jsou ploché tropické pláže u pobřeží. Hnízdí ve skalních dutinách nebo v norách v písku.

Potrava: Jako všechny druhy tučňáků má i tučňák brýlový tělo dokonale přizpůsobeno k plavání, takže potravu získává v moři. Jeho jídelníček tvoří hlavně menší druhy mořských ryb o velikosti 50 - 300 mm, jakož je sardinka africká (Sardinops ocellata), sardinka tečkovaná (Sardinops sagax), kranas obecný (Trachurus trachurus) či etrumeus velkooký (Etrumeus teres). Zbytek jejich každodenní stravy se skládá z široké škály měkkýšů, hlavonožců a korýšů. 

Lov je uskutečňován v hloubkách nepřesahujících 20 metrů. V případě potřeby jsou však schopni dostat se do hloubky nad 100 metrů. Pod vodou jsou schopni plavat rychlostí až 16 km/h. Od pobřeží se vzdalují maximálně na 25 - 70 km. Dále pouze v případě nedostatku potravního zdroje a jinak nevyhovujících podmínek.

Kolonie: vytváří početné kolonie

Rozmnožování: rozmnožovací aktivity nejsou fixně známy, protože nejsou limitováni proměnlivou hojností potravy nebo patrnější změnou biotopu (přírodních podmínek). Pokud jsou podmínky přívětivě, hnízdí i dvakrát do roka. Zpravidla ale začínají v listopadu až srpnu.

Inkubace vajec: přibližně 36 - 41 dní. V inkubaci se rodiče pravidelně střídají.

Počet vajec: zpravidla dvě

Hnízda: Ano. Vykopávají si hnízdní nory nebo využívají proláklin pod balvany či keři. Snaží se zahnízdit tam, kde je stín kvůli vysokým teplotám a pálivému slunci. 

Chov: Hnízdí zpravidla celoročně, tedy i dvakrát do roka. Chov vylíhlého mláděte trvá dva až tři měsíce. V péči se střídají oba rodiče.

Pohlavní dospělost: samice asi ve čtyřech a samec v pěti letech

Monogamie: Velmi trvalá (i deseti sezónní, respektive doživotní partnerství)

Přirození predátoři: Především volně žijící psi a kočky ohrožují mláďata v norách. Mimo jiných také racci, krysy, promyky, ženetky nebo dokonce hadi. Ve výjimečném případě tučňáky napadl i leopard. V moři dospělé tučňáky ohrožují žraloci, kosatky a v neposlední řadě lachtani, kteří denně uloví i na sto kusů tučňáků.

Ohrožení: Kdysi rapidní úbytek populace způsobilo vykrádání hnízd, tedy sběr jejich vajec. V některých tradičních lokalitách došlo i k nešetrnému zabydlování pobřeží a některé kolonie tučňáků zůstaly bez šance na hnízdění. Havárie ropných tankerů (např. roku 2000) se rovněž podepsaly a opět mohou podepsat na obrovských ztrátách (jedna havárie způsobí až 80 000 úmrtí - pokles populace). Podstatnou roli v zachování populace zaujímají ochranáři, kterým se za dva až tři roky podaří zachránit několik tisíc mláďat a dospělých tučňáků - SANCCOB.

 

Vytiskněte si rozvrh hodin do školy se svým oblíbeným tučňákem

 

Zajímavosti:

 Živý přenos z Monterey Bay Aquarium (USA, Kalifornie)

Do dnes člověk tučňáky brýlové používá jako návnadu při lovu žraloků, ale postoj veřejnosti je k těmto způsobům tak negativní, že naštěstí takových případů ubývá.

——————————————————————————————————————

Wikipedie

Podrobnější i totožné informace naleznete v internetové encyklopedii Wikipedie - tučňák brýlový. Obsah článku je většinovým dílem autora, kterým je Tomáš Bartoš.