Jdi na obsah Jdi na menu
 


20. 9. 2021

Na pláži v Jihoafrické republice našli přes 60 tučňáků ubodaných včelami

U jihoafrického Kapského Města včely pobodaly a usmrtily více než 60 (celkem asi 63) tučňáků brýlových. Informovala o tom jihoafrická nadace na ochranu ptáků (SANCCOB).

Veterinář David Roberts, který v ní působí, řekl v rozhovoru s agenturou AFP, že ptáci po pobodání včelami uhynuli. Lidé je našli v pátek na pláži u města Simon’s Town, které leží zhruba 40 kilometrů od Kapského Města. Vbodnutí bylo patrné kolem očí a na pláži bylo také množství mrtvých včel.

Odborníci těla tučňáků prohlédli a pátrali po jiné možné příčině smrti, jako je otrava nebo onemocnění. Podle Robertse jde o „zvláštní a nezvyklý“ případ, při němž byli v chráněné oblasti národního parku usmrceni příslušníci ohroženého druhu. Součástí tamního ekosystému jsou rovněž včely.

V Jihoafrické republice žije největší komunita tučňáků brýlových, zvaných také afričtí. Své mladé vyvádějí na plážích často na odlehlých ostrůvcích a v nepřístupných zátokách. U Simon’s Townu jsou ale na místech, kde je možné se s nimi setkat, a lze se koupat tam, kde jsou i oni.

Dospělí mají na hlavě bílý pruh sahající k hrudi a podle něj dostal druh jméno. Nad očima a zobákem mají tito tučňáci neopeřenou kůži, což jsou žlázy sloužící k termoregulaci.

Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) je řadí k druhům, jimž hrozí vyhubení. V roce 2019 bylo na celém světě zmapováno 13 tisíc párů, nejvíc jich bylo v JAR a v sousední Namibii.

Zdroj: novinky.cznews.abs-cbn.com