Jdi na obsah Jdi na menu
 


Přirození predátoři

Běžní přirození nebo invazivní predátoři 

Predátoři pod vodou

Pod vodou - lachtanovití, kosatka dravá, tuleň leopardí, žraloci

Predátoři na povrchu

Na povrchu - pes domácí (zdivočelí), buřňák obrovský a dále taktéž chaluhovití, kočka domácí (zdivočelá), lasice hranostaj, liška obecná

——————————————————————————————————————

  • Jednotlivé druhy tučňáku mají pouze některé z těchto nepřátel. Pro ukázku jsou však zveřejněni veškeří nepřátelé (ve všeobecné míře*) jak dospělých jedinců tak i mláďat tučňáků.
  • Subtropické tučňáky (druhy rodu Eudyptes, Eudyptula, Megadyptes a Spheniscus) na moři ohrožují především žraloci a lachtani. Na souši ptáci (dravci), zdivočelí psi, lišky, lasičky, fretky aj.
  • Subpolární - Antarktické a subantarktické tučňáky (druhy rodu Aptenodytes a Pygoscelis) na moři ohrožují především kosatky a tuleni. Na souši ptáci (dravci - chaluhy, buřňáci, racci aj.).
  • Tučňáci nemají mnoho přirozených nepřátel ale nezkušená mláďata tučňáků na predátory doplácejí poměrné často (kdy je ohrožují např. psi, lasičky, fretky či draví ptáci).
  • Dospělí tučňáci mohou být ohroženi především během pobytu na moři (kde mají nepřátele jako kosatky, tuleně či žraloky). Na souši je téměř žádný predátor neohrožuje, pokud se nejedná o zraněného nebo nemocného tučňáka, kterého velcí draví ptáci uštvou a nebo vyčkají, až zranění či nemoci podlehne.

» Přehled druhů

  • *Pokud bychom se měli hlouběji vyjádřit, může být krajním nepřítelem také např. leopard, had nebo krab. Příkladní predátoři tučňáka brýlového a mláďat, který hnízdí v jižní Africe. Podobně bychom zde mohli zahrnout nepřátele jako jsou různé druhy parazitů (blechy, klíšťata aj.), bakterií nebo různých tropických onemocnění. Taktéž nebezpečí především pro severněji hnízdící druhy (viz nemoci a parazité).