Jdi na obsah Jdi na menu
 

 TUČŇÁK CHOCHOLATÝ

Obrazek

enlightenedOd ostatních druhů jeho rodu se liší zřetelně vztyčenými chocholy na hlavě, zbarvené do syté žluté až oranžové

Roční cyklus:

Roční cyklus

Legenda

Latinský Název: Eudyptes sclateri

Objevení: Datuje se roku 1845 anglickým ornitologem Grayem, ale také roku 1888 Bullerem.

Světová populace: klesá | Podle nejnovějších odhadů (r. 2011) 130 000 až 140 000 dospělých jedinců

Délka života:  Přibližně 20 let

Průměrná výška: 67 cm

Průměrná váha: 4 kg

Hnízdění: Obývá antarktické ostrovy jižně od Nového Zélandu, převážně ostrov Bounty a ostrov Protinožců (v malých skupinách se objevují i na Novém Zélandě, ostrově Campell nebo ostrově Antipodes).

Habitat: Hnízdí převážně na tvrdém skalnatém terénu, bez četné půdy nebo vegetace.

Potrava: Živí se korýši nebo malými chobotnicemi a z hlediska dostupnosti se nepochybuje o tom, že nepohrdnou ani rybami. Loví v menších hloubkách v blízkosti vodní hladiny.

Kolonie: Vytváří velmi početné kolonie

Období rozmnožování: Od září do února

Inkubace vajec: Přibližně 35 až 36 dní. O inkubaci se rodiče střídají.

Počet vajec: převážně dvě vejce (1= 97 - 148 g)

Hnízda: Ano. Pouze však kruhovité útvary z kamínků. Hnízda jsou velmi blízko u sebe. Na 1m2 připadají i tři hnízda těchto tučňáků v kolonii.

Chov vylíhlého mláděte: v rozmezí dvou až tři měsíců. O péči se rodiče dělí.

Pohlavní dospělost: Ve třech až čtyřech letech

Monogamie: Celkem trvalá (partnerské soužití přibližně na tři až šest sezón)

Přirození predátoři: Vzhledem k skutečnosti, že tučňáci chocholatí hnízdí především na ostrovech, nemají dospělý na souši prakticky žádné predátory. Jedině vejce a mláďata bývají ohroženy racky, buřňáky nebo chaluhami. Na moři se však musí vyvarovat tuleňů nebo lachtanů.

Ohrožení: V minulosti zejména počátkem minulého století byl největším nepřítelem tučňáků člověk, který je lovil ve velkém zejména pro tuk. Jen za jedinou sezónu bylo uloveno na 150 tisíc ptáků.

Jistý podíl na úbytku můžou mít i nadměrné rybolovy. Za stálý pokles populace můžou však mořské faktory, které ovlivňují přísun potravy, jakým je La Nina vyskytující se u Nového Zélandu a Austrálie. Je to katastrofická scenérie o náhlém oteplováním oceánů, tedy vlévání na živiny chudých teplých proudů, které zapříčiňují hladomor.

Zajímavosti:

Obecně tučňáci z rodu Eudyptes bývají velmi agresivní. Je to dáno i jejich životem kdy jsou nuceni často obhajovat hnízdní oblasti, které jsou velmi blízko sebe. Vyvinul se jim také silnější zobák. V Zoo kde jsou chováni bývají agresivní na lidi.

Tito tučňáci jsi zvyklí hnízdit na strmých špatně přístupných skalnatých útesech. Podobně jako ostatní druhy z rodu Eudyptes, jsou tomu náležitě vyvinuti (zobák, houževnaté tělo).

——————————————————————————————————————

Wikipedie

Podrobnější i totožné informace naleznete v internetové encyklopedii Wikipedie - tučňák chocholatý. Obsah článku je většinovým dílem autora, kterým je Tomáš Bartoš.