Jdi na obsah Jdi na menu
 

TUČŇÁK KRÁLOVSKÝ

Obrazek

Roční cyklus:

Roční cyklus

Legenda

Latinský Název: Eudyptes schlegeli

Objevení: Objeven roku 1876 Finschem

Světová populace: stabilní | roku 1984 až 1985 odhadováno 851 000 hnízdících párů jejichž stav je do dnes zjevně podobný. 

Délka života:  Přibližně 20 let

Průměrná výška: 70 cm

Průměrná váha: 5 kg

Hnízdění: Ostrov Macquarie, Cambpbell, Nový Zéland a také na Crozetových ostrovech v jižní části Indického oceánu.

Habitat: Hnízdí na plážích nebo na holých svazích pokrytých nejrůznější vegetací. Může hnízdit také na skalnatých útesech. Na moři bývají každoročně až 7 měsíců.

Potrava: převážně loví z 50 % kril, ze 48 % se  živý rybami a z 2 % chobotničkami.

Kolonie: Vytváří ohromné kolonie (500 000). 

Období rozmnožování: Od září až října do února až března

Inkubace vajec: Přibližně 35 dní. O inkubaci se rodiče střídají.

Počet vajec:  dvě vejce 

Hnízda: Ano. Hnízdo si staví v podobě mělké díry v písku, kam pokládají rostliny a kameny. Někteří si hnízdo nestavějí. Hnízda jsou velmi těsná a proto dochází k šarvátkám o hnízdní oblasti.

Chov vylíhlého mláděte: přibližně dva měsíce. V péči se střídají oba rodiče.

Pohlavní dospělost:  Ve třech až čtyřech letech

Monogamie: Celkem trvalá (partnerské soužití od tří do šesti chovných sezón)

Přirození predátoři: Na moři převážně tuleni a lachtani. Na souši pak především mláďata ohrožují buřňáci, chaluhy a racci.

Ohrožení: Studie francouzských a japonských vědců, zveřejněná roku 2015 v časopise Nature Communications, ukazuje, jak klimatické anomálie velkého rozsahu mohou ovlivnit hledání potravy a demografii tučňáků (někdy stačí i sebemenší známky oteplování planety). Vědci konstatovali, že v roce 1997 posunulo mimořádné zvýšení teploty povrchové vody kolem Crozetových ostrovů polární frontu daleko na jih. Průměrná vzdálenost (asi 600 kilometrů), kterou urazí tučňáci odchovávající mláďata, se toto léto ve srovnání s běžnými roky zdvojnásobila. Tučňáci se museli potápět až do hloubky 170 metrů, tedy o 30 metrů více než obvykle, aby nalezli potravu. Pro mnohé z nich bylo toto léto vražedné: reproduktivní populace klesla o 34 % a trvalo pět let, než dosáhla dřívější úrovně. Zvýšení teploty o dva až tři stupně v roce 1997 na Crozetových ostrovech odpovídá tomu, co předpovídají klimatické scénáře v regionu na 50 let dopředu.

Zajímavosti:

Obecně tučňáci z rodu Eudyptes bývají dosti agresivní. Je to dáno jejich životem kdy jsou nuceni často obhajovat hnízdní oblasti, které jsou velmi těsné. Vyvinul se jim také silnější zobák. V ZOO kde jsou chováni bývají agresivní na lidi.

Tito tučňáci jsi zvyklý hnízdit na strmých, špatně přístupných skalnatých útesech. Podobně jako ostatní druhy z rodu Eudyptes, také jsou proto náležitěji vyvinuti.

Tento tučňák je často zaměňován s tučňákem císařským nebo patagonským.

Od ostatních z jeho rodu se liší bílým zbarvením krku a tváře. Ostatní je mají černé, nebo černošedé.