Jdi na obsah Jdi na menu
 


Křídla

♦ Anatomie (tělo)

kridlo.jpg

Křídla tučňáků se během vývoje zmenšila a zmizením většiny článků i zploštěním kostí získala tuhost srovnatelnou s ploutvemi kytovců. Křídla se pohybují pouze v ramenním kloubu. Protože nepotřebují tučňáci snižovat hmotnost kvůli letu a naopak se potřebují potápět, nemají pneumatizované kosti (duté), tedy kosti jsou těžší. 

Křídlo obsahuje kost pažní, loketní, vřetenní a ruční část sestávající se ze zápěstí, záprstí a prstů. Mají jen 3,5% plochy potřebných k letu.kridlo-tucnaka-krouzkoveho.jpg

K pohybu tuhých křídel v husté vodě napomáhají zpevněná prsní svalstva. Velký prsní sval (pectoralis major) na vnější straně, táhne křídlo směrem dolů a ten menší supracoracoideus táhne křídlo zpátky nahoru.

Z vrchu je křídlo tučňáků pokryto krátkým tuhým peřím s tmavou pigmentací (zpravidla černého odstínu), která zachytává sluneční paprsky. Zespoda mají křídla bílá, což umožňuje maskování během pobytu ve vodě, kdy bílá spodina splývá se světlou oblohou. Při zvýšené teplotě (např. u tropických druhů, kde teplota na souši dosahuje i 40°C) křídla zvedají, čímž se plocha jejich těla odhalena větru zvýší o 16%.