Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tučňáci v rekordech

Tučňáci v rekordech

Nejvyšší a nejnižší

Největším dosud žijícím je tučňák císařský, dosahujíce výšky 120 cmTučňák nejmenší je již podle pojmenování nejnižším tučňákem, jehož délka těla nepřesahuje 40 cm.

Některé prehistorické druhy tučňáku dosahovali i výšky průměrného dospělého muže (cca 180 cm).

 

Nejtěžší tučňák

Pravděpodobně nejvyšší zaznamenanou váhou se může chlubit tučňák císařský, jenž dosáhl 42,6 kg. Průměrně dosahuje tento druh maxima 40 kilogramů, a to před obdobím rozmnožování, v kterém jinak dlouhodobě hladoví a tak jeho váha rapidně klesá.

 

Nejrychlejší plavec

Jako rekord se počítá rychlost tučňáka oslího, což je 27 km/hod., a je zapsán v Guinessově knize zvířat. Dlouhodobě se však řadí mezi nejrychlejší zástupce svého druhu, a na základě dalších získaných údajů dokáže pod vodou vyvinout rychlost blížící se k hranici 40 km/hod (dle různých pramenů 27–36 km/hod). Výše zmíněná rekordní hodnota tak již nemusí plně odpovídat.

 

Nejstarší tučňák

Tučňák jménem Rocky se v zajetí dožil 29,4 let. Jednalo se o tučňáka skalního z Bergenu v Norskuguinnessworldrecords.com

V České Liberecké Zoologické zahradě se tučňák Humboldtův jménem Wenzel přivezený jako mládě ze skotského Edinburghu, dožil úctyhodných 30 let a prakticky tak pokořil tučňáka Rockyho, ačkoli není uveden nebo aktualizován na stránkách guinnessworldrecords.com.

Ovšem na základně Dumont d’Urville v Antarktidě, kde se tučňáci kroužkují od roku 1956, nalezl biolog Christophe Barbraud tučňáka císařského, kterému bylo údajně 43 let.

 

Nejhlubší ponor

Nejvyšší dosažená ověřená hloubka je 534 metrů. O tento úctyhodný výkon se postaral devětadvaceti kilový tučňák císařský na Coulmanově ostrově, u Rossova moře v Antarktidě. Zaznamenal ji roku 1993 Gerald Kooyman. guinnessworldrecords.com

 

Nejpočetnější kolonie

Největší kolonie tučňáků na světe se nacházela na ostrově Zavodovski v jižním Atlantiku (jihovýchodně od jižní Georgie a jižních Sandwichových ostrovů). Jednalo se přibližně o dva milióny tučňáků uzdičkových množících se na svazích ostrova, který je zároveň živou sopkou. guinnessworldrecords.com

Na tomto ostrově se aktuálně (k roku 2016) rozmnožuje stále přes milión těchto tučňáků, spolu s tučňáky žlutorohými (cca 200 000 jedinců).

 

Největší hnízda

Pár tučňáků oslích měl tak velké hnízdo, že obsahovalo na 1 700 kamínků různých velikostí a tvarů. 

Nory tučňáků mohou v případě několika let upravování dosahovat hloubky více jak pěti metrů.

 

Nejdrsnější podmínky

V době rozmnožování drží samci tučňáků císařských téměř čtyř měsíční půst. Po této dlouhé době si s partnerkou právě nastávající péči vymění a konečně se nakrmí, ačkoli bude jejich hlavním úkolem nalovit potravu pro ono vylíhlé mládě.

Předtím něž se mládě vyklube, hřejí vajíčko téměř nehnutě až 64 dní a vzdorují ledovému antarktickému mrazu sahajícímu i pod -30°C, který navíc doprovází štípající studeným vítr. K přežití jim pomáhá i podkožní vrstva tuku tlustá 3 - 4 cm, jež je chrání proti nízkým teplotám a v kritických chvílích dodává nezbytné živiny.

 

Největší sbírka tučňáků

Birgit Berendsová z Německa, nashromáždila přesně 11 062 různých položek souvisejících s tučňáky (hračky, plyšáky, hrníčky, doplňky...) a byla v roce 2011 zapsána do Guinnessových světových rekordů. Birgit hromadila svou sbírku od děctví, inspirována především animovaným seriálem Pinguguinnessworldrecords.com

 

Nejpočetnější setkání lidí v kostýmu tučňáka

Ve Velké Británii se na radnici v Londýně sešlo 373 lidí oblečených jako tučňáci, čímž se dostali dne 12.11.2014 do Guinessových světových rekordů. guinnessworldrecords.com