Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výskyt a přizpůsobení

Zobrazit mapu výskytu

——————————————————————————————————————

Tučňáci se vyskytují v jižní části zeměkoule (v jižní polokouli). V Antarktidě, na subantarktických ostrovech a v oblastech poblíž mrazivého kontinentu (Falklandské ostrovy, Kerguelenovy ostrovy, Crozetovy ostrovy apod..., dále Nový Zéland, Austrálie, Jižní Afrika, Jižní Amerika a tučňák galapážský hnízdí nejseverněji u rovníku na Galapážských ostrovech).

» Podrobný výskyt tučňáků

 

Tučňáci nežijí jen v ledovém království

Tučňáci císařští a brýloví

Tučňáci sice žijí - lépe řečeno hnízdí - v Antarktidě, ale více jak 70% druhů tučňáků hnízdí severněji, pouze však na jižní polokouli. Nejseverněji hnízdící tučňáci se objevují u rovníku na Galapážských ostrovech. Podotýkáme, že zde teplota vzduchu sahá místy až k 40°C. V takovýchto vysokých teplotách přibližně od 10 do 40°C hnízdí asi 6 druhů tučňáků. Dalších 8 druhů hnízdí v teplotách vzduchu kolem 0 do 20°C. Ostatní převážně 4 druhy  - z nichž pouze dva hnízdí přímo v Antarktidě, zatímco další převážně na antarktickém poloostrově - přežívají v mrazivých teplotách sahajících k -40°C (takové nízké teploty často doprovází silné ledové vichry, díky čemuž je mráz mnohem intenzivnější).

Důvodem, proč se tučňáci nacházejí v podstatě na celé jižní polokouli, je chladná oblast kolem Antarktidy, která patří k nejbohatším a nejproduktivnějším mořím na naší Zemi. Ve velkém se zde rozmnožuje plankton a ten slouží jako důležitá složka potravního řetězce. Díky chladným oceánským proudům se dostaly tyto životadárné vody až k rovníku, kde se rozdělují na hlavní Humboldtův a Benguelenův proud. Tyto proudy tak obohacují severněji položené moře na jižní polokouli.    

 

» Čím to, že jsou tak dokonalými plavci a potápěči?

» Proč tučňáci nežijí na severní polokouli?

» Tučňáci ve volné přírodě, kam za nimi?

» Zajímavosti o Antarktidě

 

 

Náhledy fotografií ze složky Kontinenty