Jdi na obsah Jdi na menu
 


9. 5. 2017

Měli by být tučňáci zvířecí atrakcí?

Tučňáci jsou roztomilí na pohled, což z nich dělá ideální kandidáty na zvířecí atrakce. Ale jsou tato citlivá zvířata opravdu vhodná pro život v zoologických zahradách, lázních a zábavních parcích? Tuto otázku si klade zpravodajský server Deutsche Welle.

Náš názor na tuto problematiku naleznete pod textem (níže)

Skupina tučňáků se s houkáním a pleskotem křídel shromáždila kolem aloe, jako když se partička kolegů sejde na kus řeči kolem automatu na kávu. Další se potápějí do nedalekého rybníčku a cákáním ruší své sousedy - dvě kachny.

Tato scéna je pravděpodobně dost běžná v pobřežních oblastech Peru a Chile, kde tradičně žijí tučňáci Humboldtovi. Ale je to to poslední, co by očekával návštěvník v sauně ve venkovském městečku asi 80 kilometrů od německého hlavního města Berlína.

Lübbenau je se svou sítí vodních kanálů známé jako město pramiček a nakládané zeleniny. V roce 2008 ovšem lázně Spreewelten Bad přidaly na seznam atrakcí tučňáky.

V malém výběhu vybaveném hnízdy, skalkami a rybníčkem chovají 18 tučňáků Humboldtových. Návštěvníci si mohou dokonce s tučňáky zaplavat - oddělení jen velkou tabulí skla.

"Lidé si samozřejmě myslí, že tučňáci jsou skvělí," říká jedna z ošetřovatelek zvířat Laura Schäferová. "Když tučňáci plavou ve své nádrži a lidé přijdou ke sklu, pak na ně tučňáci reagují a hrají si s návštěvníky."

Připouští, že tučňáci jsou přirozeně nervózní tvorové. Ale v místních lázních se množí a těší se dobrému zdraví, což je známkou, že nejsou vystresovaní, dodává Schäferová.

Ovšem ne všichni souhlasí, že by se tučňáci měli využívat jako atrakce v zábavních parcích a podobných podnicích. V roce 2015 se protestujícím aktivistům podařilo zastavit pokus provozovatele vodního parku v západním Německu nainstalovat obdobný výběh s tučňáky.

"Provozovatelé doufají, že chovem těchto citlivých zvířat nalákají víc návštěvníků, ale lidé by takový chov měli bojkotovat," řekl Peter Höffken z německé odbočky skupiny PETA, která se rozhodně staví proti chovu tučňáků na podobných místech.

Tučňáci jsou bytostně zábavná zvířata, na která se lidé rádi dívají, což je patrně hlavním důvodem, proč patří mezi největší atrakce zoologických zahrad - a nejen tam.

"Tučňáci jsou neuvěřitelně charismatičtí," říká Stephanie Allardová, ředitelka oddělení péče o zvířata detroitské Zoologické společnosti. "Myslím, že dílem za to může jejich vzhled, to vybrané 'oblečení' připomínající smokink."

To ovšem znamená, že tito roztomilí tvorové mohou skončit ve velmi nepříjemných situacích. Pod palbu kritiky se před časem dostala restaurace v jednom indonéském nákupním středisku, která předváděla tučňáky ve vnitřním výběhu. A skupiny na ochranu zvířat nešetří ani americký hokejový tým Pittsburgh Penguins za to, že letos využil tučňáky v rámci předzápasového zábavního programu.

"Když jsou zvířata nucena vystupovat v tomto druhu prostředí, není obvykle na prvním místě jejich blaho, a sama zvířata nemají na vybranou," dodala Allardová.

Ovšem ani v zoologických zahradách se tučňáci nemají vždy dobře. Ve středisku Sealife ve Scarborough ve Velké Británii se zjistilo, že ošetřovatelé dávali tučňákům Humboldtovým antidepresiva, protože byli sklíčení z anglické zimy provázené neustálým deštěm a větrem. V Drážďanské zoo ve východním Německu zase od roku 2011 uhynuly desítky tučňáků Humboldtových na záhadnou infekci.

Podle Höffkena z PETA by tučňáci neměli být chováni v zoologických zahradách mimo jiné proto, že jsou krajně citliví na změny klimatu i svých běžných zvyklostí. Stres může oslabit jejich imunitní systém, a pak jsou náchylnější k nemocem.

Zdroj: ekolist.cz

 

Náš názor:

Než se budeme zabývat otázkou vkusu nebo ochranářské identity, musíme si prve odpovědět na otázku, za jakých okolností a za jakým účelem je chov v zajetí uskutečňován. Potom se můžeme dopracovat k odpovědi, která rozluští, kdy je přinejmenším nemorální takové druhy živočichů chovat v zajetí.

Rozhodně není správné házet Zoologické zahrady do pomyslného pytle zvaného atrakce, a to z celkem prostých důvodu: 

Zoologické zahrady už dlouhou řádku let nejsou žádnou atrakcí, jakož tomu v samotných počátcích vzniku možná bylo. Dnes (alespoň drtivá většina Zoologických zahrad) jsou to prověřené a profesionální instituce, jejichž hlavním cílem je chovat a rozmnožovat ohrožené druhy živočichů, a třeba je i později vrátit do jejich přirozeného prostředí. Mimo toho plní vzdělávací a osvětovou činnost, díky níž dostává širokou veřejnost do dění. A jak jinak než globální scéna může hýbat světem. To nejdůležitější na tom všem ale je, že je chovaným živočichům dopřán co největší možný "luxus", a "ziskem" je tak leda vysoké pracovní nasazení a nevelká mzda. Tím pravým ziskem, je totiž úspěch v odchovech nebo radost návštěvníků z poznání.

Co z toho vyplývá? 

Pakliže na chov v zajetí někdo kouká, jako na dobrou atrakci, která přiláká návštěvníky do restaurací, lázní či zábavných parků, díky čemuž se zvýší obrat, je v takovém případě nejspíš nemorální něco takového uskutečňovat. A to i za předpokladu, že je chov celkem úspěšný. Proč? Když se totiž prve nevšední atrakce stane všední a finanční zisk nebude již dle představ, stane se taková atrakce zbytečnou - přebývající - a můžeme si jen domýšlet, jak takové podniky právě s takovou skutečností naloží. Byli by tučňáci stále na prvním místě?

Tučňáky jakož i jinou faunu, bychom rozhodně neměli považovat za žádnou atrakci. Jsou to totiž žívá stvoření, která si zasluhují žít dle své přirozenosti. Pokud by měl mít někdo oprávnění k chovu v zajetí, tak jedině Zoologické zahrady, jež mají pouze kladný či morální úmysl.

Z celosvětového hlediska jsou Zoologické zahrady rozhodně úspěšné než naopak. Rovněž ty naše v České republice úspěšně odchovali několik desítek, spíše stovek tučňáků. Je zcela zřejmé, že ačkoli se vedení snaží seč může, nelze plně nahradit přirozené prostředí v němž tučňáci žijí. Podmínky, jež můžeme umožnit, jsou dnes ale tak kvalitní, že se v Zoologických zahradách cítí tučňáci jako doma. I přes veškerou snahu opatrovníků se může stát, že umírají na choroby nebo na náhlé situace. Jsou to ale výjimečné případy, které mohou vyznít z několika na sobě nezávislých faktorů.

Tomáš Bartoš