Jdi na obsah Jdi na menu
 


 TUČŇÁK BRÝLOVÝ

Anglicky African penguin

 tučňák brýlový

vice-foto.png Více fotografií / zvuk--mp3-.png Zvukový projev

 

Latinský název: Spheniscus demersus

Objevení: prvně popsal obecně jako druh švédský přírodovědec Carl Linné roku 1758. Byl to vůbec první tučňák, s kterým se Evropané seznámili, a to již v roce 1498.

Světová populace: klesá | přibližně 50 000 až 90 000 dospělých jedinců (r. 2010 +)

Délka života: tučňáci brýloví se dožívají 10 až 30 let, ale vyššího věku se dožijí převážné v zajetí. V přírodě zřídkakdy dosáhnou i pouhých 10 let.

Průměrná výška: až 70 cm, průměrně však pod 60 cm

Průměrná váha: 2 - 4,5 kg

Hnízdění: Tito tučňáci nevyvádí mladé na sněhu a ledu, ale na písčitých nebo kamenitých plážích v tropických podmínkách. Oblíbenými místy pro hnízdění jsou odlehlé ostrůvky nebo nepřístupné zátoky obklopeny velkými balvany. 

Hnízdící kolonie si zakládá na 24 ostrůvcích u pobřeží Jižní Afriky a na třech pevninských místech, u Hollamsbird Island v Namíbii a u Bird Island a Algoa Bay v Jihoafrické republice. Rozsah výskytu obrazně obepíná prakticky celou pobřežní část jižní Afriky s někdy nepatrnou nebo rozestřenou populací. Čím blíže k jihu, tím zpravidla větší kolonie.

Turisticky známá kolonie se nachází na březích Lambert's Bay, což je oblast ležící přibližně 250 km severně od Kapského města, ale nejsevernější kolonie v této oblasti v nedávné době úplně vymizela. Další je jižním směrem zhruba 50 km od Kapského město na plážích „balvanů“ - Boulders Beach (2 km od městečka Simon’s Town). Na plážích Boulders je možné setkat se s tučňáky takřka tváří v tvář, protože zde neexistuje žádná dělící zóna. Dokonce se v jejich blízkosti lze i koupat. Další kolonie hnízdí třeba na březích Stony Point nebo Betty's Bay.

Při případné migraci z důvodů nevyhovujících podmínek se mohou zatoulat až do oblasti Konga či Gabonu, je to ale víceméně výjimečné.

tucnak-brylovy---vyskyt.png

• Výskyt (v období hnízdění)

 

Habitat: Preferovaná chovná místa jsou ploché tropické pláže u pobřeží. Hnízdí ve skalních dutinách nebo v norách v písku.

Potrava: Jako všechny druhy tučňáků má i tučňák brýlový tělo dokonale přizpůsobeno k plavání, takže potravu získává v moři. Jeho jídelníček tvoří hlavně menší druhy ryb o velikosti 50 - 300 mm, jakož je sardinka africká (Sardinops ocellata), sardinka tečkovaná (Sardinops sagax), kranas obecný (Trachurus trachurus) či etrumeus velkooký (Etrumeus teres). Zbytek jejich každodenní stravy se skládá z široké škály měkkýšů, hlavonožců a korýšů. 

Lov je uskutečňován v hloubkách nepřesahujících 20 metrů. V případě potřeby jsou však schopni dostat se do hloubky nad 100 metrů. Pod vodou jsou schopni plavat rychlostí až 16 km/h. Od pobřeží se vzdalují maximálně na 25 - 70 km. Dále pouze v případě nedostatku potravního zdroje a jinak nevyhovujících podmínek.

Kolonie: vytváří početné kolonie

Rozmnožování: rozmnožovací aktivity nejsou fixně známy, protože nejsou limitováni proměnlivou hojností potravy nebo patrnější změnou biotopu (přírodních podmínek). Pokud jsou podmínky přívětivě, hnízdí i dvakrát do roka. Avšak nejčastěji v období od března do května (Jižní Afrika) či v listopadu až prosinci (Namibie).

Inkubace vajec: přibližně 36 - 41 dní. V inkubaci se rodiče pravidelně střídají.

Počet vajec: zpravidla dvě

Hnízda: Ano. Vykopávají si hnízdní nory nebo využívají proláklin zpod balvanů či místa pod křovím. Vyhledávají místa s dostatkem denního stínu kvůli vysokým teplotám a pálivému slunci. 

Chov: Hnízdí zpravidla celoročně, tedy i dvakrát do roka. Chov vylíhlého mláděte trvá dva až tři měsíce. V péči se střídají oba rodiče.

Pohlavní dospělost: samice asi ve čtyřech a samec v pěti letech

Monogamie: Velmi trvalá (i deseti sezónní, respektive doživotní partnerství)

Přirození predátoři: Především volně žijící psi a kočky ohrožují mláďata v norách. Mimo jiných také racci, krysy, promyky, ženetky nebo dokonce hadi. Ve výjimečných případech napadne tyto ptáky leopard, šakal nebo třeba hyena. V moři dospělé tučňáky ohrožují žraloci, kosatky a v neposlední řadě lachtani, kteří denně uloví i na sto kusů tučňáků.

Ohrožení: Kdysi rapidní úbytek populace způsobilo vykrádání hnízd, tedy sběr jejich vajec. V některých tradičních lokalitách došlo i k nešetrnému zabydlování pobřeží a některé kolonie tučňáků zůstaly bez šance na hnízdění. Navíc musí čelit zástupům turistů, kteří nevědomky narušují obvyklý běh jejich života. V současnosti se za největší hrozbu považuje znečištění pobřežních vod ropnými surovinami při havárii tankeru (např. roku 2000), které má na svědomí obrovské ztráty na životech (jedno takové neštěstí způsobí až 80 000 úmrtí - pokles populace). Nesmíme opomenout ani notoricky známý komerční a ilegální rybolov, který je-li nepřiměřený, opravdu těmto ptákům škodí. Podstatnou roli v zachování populace zaujímají ochranáři, kterým se za dva až tři roky podaří zachránit několik tisíc mláďat a dospělých tučňáků - SANCCOB.

 

Vytiskněte si rozvrh hodin do školy se svým oblíbeným tučňákem

 

Zajímavosti:

 Živý přenos z Monterey Bay Aquarium (USA, Kalifornie), nebo z tučňáčí pláže

Do dnes člověk tučňáky brýlové používá jako návnadu při lovu žraloků, ale postoj veřejnosti je k těmto způsobům tak negativní, že naštěstí takových případů ubývá.

 

Tučňák brýlový v českých Zoologických zahradách

——————————————————————————————————————

Wikipedie

Podrobnější i totožné informace naleznete v internetové encyklopedii Wikipedie - tučňák brýlový. Obsah článku je většinovým dílem autora, kterým je Tomáš Bartoš, tedy administrátor těchto stránek.