Jdi na obsah Jdi na menu
 


3. 5. 2024

Návštěvníci Zoo Ostrava se můžou těšit na novou expozici pro tučňáky

Tučňáky na souši i pod vodou budou moci sledovat návštěvníci ostravské zoologické zahrady. „Aktuálně hledáme zhotovitele expozice, jejíž stavba by měla začít letos na podzim,“ uvedl ostravský primátor Jan Dohnal.

Na konci roku 2026, pokud vše půjde podle plánu, by se mohlo do nového pavilonu nastěhovat prvních patnáct tučňáků, kteří v ostravské zoo dosud nebyli nikdy chováni.

Vodní areál však není určen jen pro ně. „Nechali jsme navrhnout bazén, který velikostí připomíná plaveckou pětadvacítku s vodní plochou kolem dvou set metrů čtverečných, kde na souši budou mít ptáci k dispozici dalších dvě stě sedmdesát čtverečních metrů. To je prostor, kde můžeme chovat až padesát jedinců,“ řekl ředitel ostravské zoo Jiří Novák. Dodal, že zoologové chtějí i u tohoto živočišného druhu udělat vše pro to, aby se zvířata v zoo rozmnožovala. „Pokud u nás tučňáci začnou vyvádět mláďata, věříme, že jednou bychom mohli v zajetí odchované kusy vypouštět zpět do přírody stejně jako dnes orlosupy,“ dodal ředitel.

Zoologové zatím jednají o tom, který druh tučňáka budou v Ostravě chovat. Rozhodují se mezi tučňákem brýlovým a magellanským, přičemž konečný verdikt by měl padnout v několika týdnech.

Pavilon tučňáků bude v místě, kde stávaly výběhy ledních medvědů. Stavba za 140 milionů korun je navržena tak, aby návštěvníci procházeli kolem poloviny obvodu bazénu, přičemž prosklenými průzory uvidí tučňáky pod vodou. Chybět nebude ani podmořská jeskyně s velkým akváriem a rybami.

Zdroj: idnes.czfajnova.cz