Jdi na obsah Jdi na menu
 


Přirození predátoři

Běžní přirození nebo invazivní predátoři 

Predátoři pod vodou

Pod vodou - lachtanovití, kosatka dravá, tuleň leopardí, žraloci

Predátoři na povrchu

Na povrchu - pes domácí (zdivočelí), řada ptáků např. buřňák obrovský, kočka domácí (zdivočelá), lasice hranostaj, liška obecná

——————————————————————————————————————

Jednotlivé druhy tučňáku mají pouze některé z těchto nepřátel;

Subtropičtí tučňáci (druhy rodu Eudyptes, Eudyptula, Megadyptes a Spheniscus) jsou na moři ohroženi především žraloky a lachtany. Na souši znamenají hrozbu ptáci (dravci) zdivočelí psi, kočky a dále lišky, lasičky, fretky apod., z čehož vyplývá, že čelí především invazním predátorům a tedy nepůvodním druhům.

Subpolární - antarktičtí a subantarktičtí tučňáci (druhy rodu Aptenodytes a Pygoscelis) jsou na moři ohroženi především kosatkami a tuleni. Na souši hlavně jejich vejce a mláďata jsou kořistí pro chaluhy, buřňáky, racky či štítonosy.

» Přehled druhů

Tučňáci nemají mnoho přirozených nepřátel ale nezkušená mláďata na predátory doplácejí poměrné často (kdy je ohrožují především nepůvodní predátoři jako divocí původně domácí psi, kočky a dále lasičky, fretky či draví ptáci).

Dospělí tučňáci mohou být ohroženi především během pobytu na moři (kde mají nepřátele jako kosatky, tuleně či žraloky). Na souši je téměř žádný predátor neohrožuje, pokud se nejedná o zraněného nebo nemocného tučňáka, kterého velcí draví ptáci uštvou a nebo vyčkají, až zranění či nemoci podlehne.

Podíváme-li se na to podrobněji, může být krajním nepřítelem také např. levharthad nebo krab. Příkladní predátoři tučňáka brýlového a jeho mláďat, který hnízdí v jižní Africe. Tučňák magellanský a případně i tučňák Humboldtův, oba z jižní Ameriky, čelí občasným útokům pumy americké.

Podobně bychom zde mohli zahrnout různé druhy parazitů (blechy, klíšťata aj.), bakterií nebo různých tropických onemocnění. Taktéž nebezpečí především pro severněji hnízdící druhy (viz nemoci a parazité).