Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hloubka potápění

♦ Fyziologie

tucnak-osli.jpg

Dosahovaná hloubka při potápění je odvíjena od druhů a jejich velikosti. Záleží také na tom, jakou kořist tučňák loví a jaká je intenzita světla pod vodou (výzkum ukázal, že se ponoří hlouběji během dopoledne, než navečer). Pro lahodný kril se občas musí potopit do extrémně hluboké vody (100 - 300 m). Extrémní ponory však vykonávají především větší tučňáci, tedy jižnější druhy vyskytující se v Antarktidě a poblíž subantarktických ostrovů (např. císařský, patagonský, kroužkový), kde je největší koncentrace takovýchto korýšů či hlavonožců. Obecně se totiž tučňáci potápějí do 5 až 100 metrové hloubky (málokdy je překročena 100 metrová hranice).

Na ukázku zde uvádíme několik druhů. Tato statistika se týká rekordních, tedy výjimečných potápění (taktéž porovnání s člověkem):

Hloubka zaznamenaná u tučňáka císařského je doslova neuvěřitelná vezmeme-li v potaz, že se jedná o ptáka. Navíc dokáže pod vodou vydržet déle než půl hodiny. Více o všeobecných rekordech se můžete dočíst v sekci Tučňáci v rekordech).