Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rychlost plavání

♦ Fyziologie

Rychlost plavání se přirozeně liší jednotlivými druhy, ačkoli rozdíly nejsou tak zřetelné.work_1088480_6_flat-550x550-075-f_little-penguin.jpg

Byly zaznamenány některé rychlosti:

Tučňák císařský, největší druh, má průměrnou rychlost 8 až 11 km/h. Podle novější studie z roku 2020 dokáže tučňák císařský plavat maximální rychlostí 8,6 až 13 km/h (v průměru 10,1 km/h). Na okamžik však dokáže ještě výrazně zrychlit a poplavat v tempu 16,6 až 25,6 km/h.

Tučňák kroužkovýstředně velký polární druh, má průměrnou rychlost 8,2 km/h.

Tučňák brýlový, středně velký tropický druh, dokáže podle novější studie z roku 2020, z dat získaných z chovu v zajetí, plavat maximální rychlostí 10,8 až 13,3 km/h. V porovnání s jinými druhy tučňáků má tučňák brýlový vysokou maximální frekvenci úderů; při rychlém výpadu mávne křídlem až třikrát za sekundu.

Tučňák nejmenší (na obrázku), nejmenší druh, má průměrnou rychlost 6,5 km/h.

Rychlost tučňáků se samozřejmě může o hodně zvýšit, když jsou v nebezpečí a snaží se uniknout, nebo když loví potravu - to pak dokážou zrychlit z nuly nad 20 km/h i za jedinou sekundu. Mezi absolutní rekord patří však rychlost tučňáka oslího, která je 27 km/hod a je zapsána v Guinnessově knize zvířat. Obecně se nepochybuje o tom, že dokáže vyvinout ještě vyšší rychlost; často je pasován na tak dokonalého plavce, který se pod vodou dokáže pohybovat rychlostí 30 až 40 km/h.

Pro porovnáni: Člověk plave průměrnou rychlostí 0,72 km/h (nejvyšší kolem 7,9 km/h) a vysoký je přibližně 180 cm. Vzhledem ke vztahu délce těla, kdy např. tučňák kroužkový je vysoký pouze cca 70 cm a dosahuje průměrné rychlosti 8,2 km/h a nejvyšší rychlosti i přes 20 km/h, je adaptace tučňáků na vodní prostředí pozoruhodná. Člověk je oproti tučňákům zanedbatelným plavcem.