Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rychlost plavání

♦ Fyziologie

Rychlost plavání se přirozeně liší jednotlivými druhy, ačkoli rozdíly nejsou tak zřetelné.work_1088480_6_flat-550x550-075-f_little-penguin.jpg

Byly zaznamenány některá měření rychlostí.

Rychlost tučňáků se samozřejmě může o hodně zvýšit, když jsou v nebezpečí a snaží se uniknout - to pak dokážou zrychlit z nuly nad 20 km/h i za jedinou sekundu. Nejvyšší rychlost tučňáka císařského činí například 22 km/hod. Mezi absolutní rekord patří však rychlost tučňáka oslího, což je 27 km/hod a je zapsán v Guinessově knize zvířat. Obecně se nepochybuje o tom, že dokáže vyvinout ještě vyšší rychlost; často je pasován na tak dokonalého plavce, který se dokáže ve vodě pohybovat rychlostí 30 až 40 km/h.

Pro porovnáni: Člověk má průměrnou rychlost 0,72 km/h a dosáhne nejvyšší rychlosti kolem 7,9 km/h. Průměrný člověk je vysoký přibližně 180 cm.Vzhledem ke vztahu délce těla, kdy např. tučňák kroužkový je vysoký pouze cca 70 cm, dosáhne průměrné rychlosti 8,2 km/h a nejvyšší rychlosti i přes 20 km/h, je adaptace tučňáků na vodní prostředí pozoruhodná. Člověk je oproti tučňákům zanedbatelným plavcem.